Ako všetci vieme, stolné hry sú neoddeliteľnou súčasťou zábavy pre rodiny alebo skupiny priateľov. Väčšina ľudí si však pod pojmom stolné hry predstaví veľmi známe klasiky ako dostihy, človeče nehnevaj sa, aktivity alebo niečo podobne. Pravdou však je, že stolné hry sa posunuli tiež dopredu za tie desiatky rokov a niektoré z nich dokonca začali využívať pomoc počítačov alebo tabletov pre aplikácie. Ako takéto hry fungujú? Je to stále stolná hra?
Stolné hry už dávno nie sú len klasické tituly, ktoré pozná každý, alebo len to čo nájdeme na poličkách v hračkárstvach, alebo hypermarketoch. Stolné hry sa každým rokom vyvíjajú a naberajú na kvalite, komplexnosti aj čase, ktorý vyžadujú aby ste im venovali. Samozrejme záleží od žánru, ktorý ma na všetky tieto aspekty vplyv. Keďže žijeme v dobe kedy trávime veľkú časť dňa na počítači alebo s telefónom v ruke, niektorí vývojári stolných hier v tom tiež uvideli zmysel a začali pracovať na ich zakomponovaní do stolných hier. Vďaka aplikáciám sa mnoho hier dokázalo vysporiadať s niektorými otravnými alebo náročnými mechanikami, ktorým museli hráči čeliť. Veľkým pozitívom je aj eliminácia dosť veľkej časti, ktorú potrebujete na prípravu hry. Takto vezmete váš smartfón, tablet alebo môžete využiť v mnohých prípadoch aj zariadenie s Windowsom, ako je stolný počítač. Tiež vám môže takáto hra s aplikáciou ušetriť priestor na stole s čím súvisí aj eliminácia nejakej knihy scenárov alebo príbehových kariet.
Ako tieto aplikácie fungujú?
Aplikácie, ktoré boli vyvinuté pre stolné hry fungujú ako plnohodnotný doplnok a komponent samotnej hry. V mnoho prípadoch je samotná hra bez nich nehrateľná. Tieto aplikácie zastávajú funkciu rozprávača a rozprávajú vám príbeh danej kampane alebo scenára pomocou textu, alebo v malom množstve prípadov aj dabingom. Keďže aplikácia rozpráva príbeh, skladá pre vás aj mapu, na ktorej hráte a tiež na nej rozmiestňuje buď nepriateľov alebo iné postavy, či miesta záujmu s ktorými môžete interagovať. Ako je populárne aj v počítačových hrách mať možnosti voľby v dialógoch, tak tento trend bol implementovaný aj do stolných hier. Aplikácia tak na základe vašich rozhodnutí pokračuje v príbehu a všetko si ukladá do pamäte. K nepriateľom je určite dobré dodať aj to, že aplikácia vlastne z nich hrá a ovláda ich pohyb či útoky. Tiež s nimi a bojovým systémom je spojené to, že v niektorých aplikáciách je pre nepriateľov počítadlo životov. Funkciou na ktorú nemôžeme zabudnúť je určite sprievodná hudba alebo zvuky okolia a efekty. Pokiaľ sa nachádzate v rušnom hostinci alebo opustenej jaskyni, hra k tomu prispôsobuje hudbu či zvuky. . Trend aplikácií však nekončí len pri hrách, ktoré sú na nich založené, ale často samotní hráči vytvoria neoficiálne aplikácie práve pre bežne stolné hry pre výhody s nimi spojené. Pohodlnosť, šetrenie času a miera pozornosti, ktorú hre potom musíte venovať je vďaka takejto aplikácií omnoho menšia a pre mnohých príjemnejšia, čo vo výsledku vedie ku väčšej zábave.
Sú to stále stolné hry?
Po čítaní, ktoré máte za sebou vás však môžu začať napadať myšlienky typu, či vlastne stále ide o stolnú hru keď jej neoddeliteľnou súčasťou je práve aplikácia, ktorá plní veľké percento úloh. Toto je problém, s ktorým sa potykajú aj samotní vášniví hráči stolných hier. Ako pri väčšine prípadov, vznikli tu tri tábory. Hráči čo ich nedokážu zniesť a sú za tradičné hranie, neutrálni hráči, ktorým to nejako nevadí dokiaľ sa pri hre bavia a vyslovene milovníci pre ktorých už hra bez aplikácie ani nie je zaujímavá. Je to veľmi subjektívne, ale myslíme si, že problematika je zrejmá. Keďže hru by ste si bez aplikácie nezahrali dala by sa samotná krabica s komponentmi považovať za doplnok a nie jadro samotnej hry. Názor si už musíte utvoriť vy sami.
Zaujali vás stolné hry s aplikáciou?
Pokiaľ vám myšlienka prepojenia stolných hier s technológiami ako sú aplikácie a zariadenia príde zaujímavá je táto časť článku naozaj pre vás. Spomenieme si najviac populárne hry, ktoré sú tiež preložené aj do českého jazyku, čiže budú pre väčšinu z našich čitateľov dostupnejšie. Ako prvá je hra druhá edícia Panství hrůzy, v ktorej sa ujmete role detektívov, ktorí sa v temnom svete H. P. Lovecrafta snažia prísť na riešenie desivých záhad. Aplikácia si pre vás pripraví niekoľko scenárov s možnosťou dokupovania ďalších. Veľmi podobný princíp aplikácia využíva aj hra Pán prstenů: Putování po Středozemi, v ktorej sa ale viac zmeriate na adventúru a súboje so známymi postavami z tejto legendárnej série sprevádzané príbehom so rovnako dobre známymi postavami. Ak si chcete zahrať niečo kde sa zameriate hlavne na súboje s príšerami a vylepšovanie vašej postavy pri prechádzaní podzemím, rozhodne by vás mohol zaujať Descent: Výpravy do Temnot. Poslednou hrou, ktorú spomenieme a je na aplikácií závislá asi najviac sú Cesty osudu, ktoré boli naozaj populárne minulý rok. Ide o hru, v ktorej však nehráte spolu ale proti svojim spoluhráčom a nie za hrdinov ale bežných občanov stredoveku, ktorých osud však má dôležitú úlohu a musia ju naplniť. Príbehy tvorené na základe osudov sa medzi jednotlivými hráčmi preplietajú a zaručia vám naozaj intenzívny zážitok.
Týmto článkom sme sa vám snažili priblížiť trend, ktorého popularita za posledné roky stále v priemysle stolných hier narastá. Priblížili sme vám ako takéto hry fungujú a v čom zohráva rolu samotná aplikácia. Už je na vás aký si na tento typ hier urobíte názor a či sa ponoríte do jednej z hier nášho odporúčania. Hlavné je aby sme sa nikdy nezabudli hrať.
Galéria



