VYHORENIE

Určite ste sa aspoň raz za svoj život stretli s pojmom nazývaným syndróm vyhorenia. Ak nie, stručne si to vysvetlíme. Ide o stav psychickej vyčerpanosti, najmä pri práci s ľuďmi a kontakte s nimi v závislosti od hodnotenia.
Syndróm vyhorenia obsahuje 4 fázy:
0. „nultá“ fáza - NADŠENIE

Človek pracuje čo najlepšie ako vie, no stále má pocit, že jeho práca nie je dostatočne ohodnotená.

1. fáza - EMOCIONÁLNE A FYZICKÉ VYČERPANIE

Človek má pocit, že nič nestíha, má zníženú imunitu alebo pracuje bez systému. Práve pri týchto faktoroch prichádzajú na rad symptómy. Sú to najmä úzkosti, človek má potrebu stále niečo robiť a práca začína byť chaotická.

2. fáza - DRŽANIE SI ODSTUPU

Človek sa vnútorne už úplne vyhýba dialógu ohľadom práce a ostáva v ladení odporu a myšlienky na prácu vyvolávajú hnev. S vedením komunikuje už len nevyhnutne a s kolegami minimálne. V tejto fáze je už nutná pomoc odborníka.

3. fáza - STAVANIE SA PROTI VŠETKÝM A VŠETKÉMU

V poslednom štádiu prevažuje úplné vyčerpanie, negativizmus, nezáujem a ľahostajnosť. Téma práce je neprípustná a vzťahy s okolím sú výrazne zhoršené. Príznaky sú napríklad časté bolesti hlavy až migrény, ťažkosti s trávením, apatia, emocionálna nestabilita, ťažkosti so zaspávaním napriek pocitom únavy. Pre zhoršujúce sa fyzické ťažkosti človek musí vyhľadať pomoc odborníkov.

ZOPÁR TIPOV, AKO PREDCHÁDZAŤ VYHORENIU V ŠKOLE:
1. Spánok

Je treba spávať pravidelne a s minimom rušivých faktorov. Úplne bežná činnosť ako spánok môže byť prevencia pred syndrómom vyhorenia.

2. Záľuby

Záľuba je dôležitá činnosť pre pracovný výkon a bolo by vhodné si ju aktívne plánovať. Príjemné aktivity, smiech a pocity radosti zvyšujú imunitu a dlhšiu flexibilitu mozgu.

3. Fyzická aktivita

Odporúča sa obzvlášť u ľudí, ktorí na dennej báze niekoľko hodín sedia za obrazovkou počítača, alebo inej elektroniky. To my študenti zväčša sme.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *